| |     español | english  
Naslovna
Обраћање председника Републике Србије на седници Савета безбедности Уједињених нација

09. јун 2021. године

Поштовани председниче, даме и господо, чланови делегација,

У свом излагању указаћу на неколико актуелних питања која се тичу надлежности Механизма – наиме, могућности издржавања казни изречених од стране Међународног кривичног суда за бившу Југославију (МКСЈ) и Међународног резидуалног механизма за кривичне судове у Републици Србији, актуелном праксом онемогућавања превременог пуштања на слободу осуђених, као и обавезе Механизма у погледу заштите осуђених лица.

Други део излагања биће посвећен питањима која се покрећу шестомесечним Извештајем о раду Механизма – председника Механизма г. Ађијуса и Извештаја главног тужиоца г. Сержа Брамерца, посебно по питању актуелне сарадње Републике Србије са Механизмом.

Трећи део мог говора, а то сам приметио и у многим вашим изјавама чак и данас, биће поглед Србије на све што се дешавало у Хашком трибуналу и на то шта су пресуде донеле људима на простору бивше Југославије.

Република Србија је више пута пред Саветом безбедности покренула питање могућности издржавања казни изречених од стране МКСЈ и Механизма у Републици Србији. И поред напора да се ово питање покрене са „мртве тачке“, није добијен ниједан одговор Савета безбедности. Највећи број особа које се налазе на издржавању затворске казне су држављани Републике Србије и природно је да Република Србија буде заинтересована да обезбеди издржавање казне затвора у Републици Србији.

МКСЈ и Механизам упућују на Савет безбедности као надлежну институцију да се позабави овим питањем.

Спреман сам овде да поновим спремност Републике Србије за преузимање обавезе и одговорности за извршење затворских казни које је МКСЈ или Механизам изрекао држављанима Републике Србије под надзором Механизма и пуно поштовање ауторитета Механизма у погледу превременог пуштања на слободу.

Господине председниче,

Посебан проблем са којим се суочавамо је узнемиравање које врше правосудне институције формиране на територији Косова и Метохије, која је у саставу Србије, а која се налази под привременом управом УН. Сведоци смо покушаја да се опет суди двојици држављана који се налазе на издржавању затворске казне за дела за која им је већ суђено пред МКСЈ. Конкретно, у протеклом периоду учињен је покушај да се изврши саслушање Небојше Павковићa и издејствује изручење Властимира Ђорђевића.

Апелујем на Механизам и Савет безбедности да спрече покушаје кршења начела nе bis in idem, цивилизацијског начела које је потврђено и у Члану 7. (1) Статута Механизма и да се онемогуће поновна суђења особама које је МКСЈ већ осудио, посебно да се постара да се то не чини на територији која је под привременом управом УН.

Господине председниче,

Председник Механизма (г. Кармел Ађијус), поред редовног Извештаја, доставио је 11. маја 2021. године и писмо председнику Савета безбедности чији је предмет наводни пропуст Србије да ухапси и преда Механизму Петра Јојића и Вјерицу Радету, оптужене за непоштовање суда, тврдећи да на тај начин Република Србија поступа супротно својим обавезама према Резолуцији Савета безбедности 1966 (2010) и затражио од Савета безбедности да предузме мере како би се обезбедило да Србија испуни наводне обавезе према Статуту Механизма и Резолуцији 1966.

Суштина аргументације председника Механизма своди се на то да Република Србија има обавезу да лиши слободе и испоручи Механизму своје држављане оптужене за непоштовање суда, без обзира на природу оптужби, околности под којима је таква наредба донета и последица које могу да уследе њеним спровођењем.

Овде је реч о оптужбама које се не тичу тешких повреда међународног хуманитарног права и које се везују за предмет пред Међународним кривичним судом за бившу Југославију који је окончан 2018. (случај Војислав Шешељ) и то у првом степену ослобађањем оптуженог од оптужби, a по жалби тужиоца на пресуду којом се окривљени оглашава кривим и изриче му се казна у трајању од 10 година, којом је покривено време које је провео у Притворској јединици УН.

Судија Ађијус износи да Србија игнорише своје обавезе према Резолуцији 1966 (2010). Напротив, Република Србија озбиљно схвата своје обавезе сарадње са Механизмом. Након што је донет налог за хапшење и предају Механизму двоје оптужених за непоштовање суда, Виши суд у Београду је установио да нису испуњене претпоставке за њихово хапшење и испоручивање Механизму. Одлука се темељи на правилима међународног права и унутрашњег права Републике Србије и обавезујућа је за носиоце извршне власти у Републици Србији.

Овде бих подсетио да је прва одлука судије појединца (Ајдин Сефа Акаја од 12. јуна 2018. године) који је поступао у овом предмету, била да се кривично гоњење В. Радете и П. Јојића због наводног непоштовања суда проследи правосудним органима Републике Србије. У наредним поступцима, први пут је изнет аргумент наводне невољности сведока да сарађују са правосудним органима Републике Србије, који није поткрепљен било каквом аргументацијом и на коме се темељи одлука о ускраћивању преношења предмета у надлежност правосудних органа Републике Србије.

Република Србија је у више наврата изразила спремност да преузме вођење судског поступка против Петра Јојића и Вјерице Радете и пружила одговарајуће гаранције. Република Србија, такође, у потпуности признаје и прихвата обавезу Механизма да надзире суђења која су уступљена националним судовима уз помоћ међународних и регионалних организација, као и да предузима мере предвиђене чл. 6 Статута Механизма.

На овом месту бих подсетио да је Република Србија предала трибуналу сва лица које је оптужило Тужилаштво, међу њима највише политичке, војне и полицијске званичнике, обезбедила присуство огромног броја сведока, предала огромну документацију. Обавеза је Механизма, према Резолуцији овог Савета безбедности, да предузима мере које омогућавају да се предмети уступе националном правосуђу. У ранијој пракси, 13 случајева је прослеђено Босни и Херцеговини, 2 Хрватској и само 1 Србији.

На крају, што не значи и да је најмање важно, подсетио бих вас све овде на чињеницу да је Француска – разуме се, као суверена и независна држава – на захтев за хапшење и изручење Флоренс Артман због објављивања докумената и непоштовање суда, одбила захтев за изручење, уз образложење да она не изручује своје држављане. За мањи прекршај, ви од нас тражите да изручимо своје држављане Јојића и Радету, показујући неповерење и према српском правосуђу и судовима и према држави Србији, као и чињеницу да правило из старог Рима и даље важи – quod licet Iovi non licet bovi – што приличи богу, не приличи волу.

Није згорег напоменути да за злочине над Србима није суђено официрима и политичарима вишег ранга и да су злочини извршени над Србима остали некажњени пред МКСЈ и Механизмом. Подсетимо, примера ради, да је случај Адеми и Норац за стравичне злочине према српском цивилном становништву у Медачком џепу препуштен хрватским правосудним институцијама. Осведочени злочини над Србима, попут злочина Рамуша Харадинаја, Насера Орића, затим Анте Готовине и других оптужених за војну операцију „Олуја“ која је довела до потпуног етничког чишћења српског становништва са великог дела данашње Хрватске, пред МКСЈ резултирали су ослобађајућим пресудама. Многи стравични злочини над цивилним становништвом српске народности који су извршени на територији Босне и Херцеговине, Хрватске и Аутономне покрајине КиМ, а који су резултирали етничким чишћењем српског становништва, једноставно нису били предмет интересовања тужилаштва МКСЈ.

Оно што је веома важно и да ништа не оставимо неразјашњено, јесте то да је Србија земља која осуђује сваки злочин и све злочинце који су их починили на територији бивше Југославије. Међутим, занимљиво је да је, упркос критикама, Србија једина која отворено говори и осуђује злочине почињене од стране припадника српске националности, док друге земље региона уопште не говоре о злочинима које су представници тих народа починили над српским народом. И, желим да још једном овде нагласим пред вама, да Србија осуђује страшан злочин у Сребреници и изражава своје најдубље саучешће породицама страдалих у том масакру. И са овим у вези нема никаквог „али“.

Ипак, овде смо да анализирамо резултате и казнену политику МКСЈ и Механизма, а она је била таква да никада није задобила поверење код српског народа, ма где он живео. И не због тога што ми Срби не признајемо злочине које су починили неки од наших сународника, већ зато што је Хашки трибунал, уз изузетке, судио само Србима на све три територије бивше Југославије: Хрватској, Босни и Херцеговини и Косову и Метохији, коју неке од држава чланица Савета безбедности виде и називају, наравно супротно праву, правним нормама и резолуцијама Уједињених нација, као независну државу. Покушаћу пластично да вам докажем како је хашка правда кројена, чак иако знам да то неће наићи на разумевање многих од вас, али за мене је то важно због историје, чињеница и уџбеника који ће се писати на основу чињеница.

Наиме, Срби су осуђени на укупно 1138 година затвора, и на 8 доживотних казни затвора. Истовремено, Хашки трибунал није осудио ниједног Хрвата за злочине над Србима, ни у акцијама Медачки џеп, ни у „Бљеску“ нити у „Олуји“, како је то политички лукаво урађено у Трибуналу, а све завијено у форму права и правде. Тужиоци Хашког трибунала су намерно изабрали тројицу политичких и војних лидера Хрвата, босанских муслимана и Албанаца на све три поменуте територије, који су чинили злочине против Срба – Анта Готовину, Насера Орића и Рамуша Харадинаја. Занимљиво је да је, пратећи исти шаблон, дакле исти шаблон, ова неправда подељена. Наиме, сви они су били осуђени у првостепеном поступку, са изузетком Рамуша Харадинаја, јер ниједан сведок није преживео. Готовина је био осуђен на 24 године затвора у првостепеном поступку, док је волшебном одлуком другостепеног већа и односом судија 3:2, пресуда промењена у ослобађајућу. Насер Орић, за злочине против Срба, такође је био осуђен првостепеном пресудом, али, волшебном одлуком другостепеног суда и поново односом судија 3:2, одлука је била ослобађајућа пресуда и он је био ослобођен сваке одговорности. Дозволите ми да поновим, сви сведоци у поступку против Рамуша Харадинаја су или извршили самоубиство или су били убијени под веома, веома чудним околностима.

Дозволите ми да закључим: ја не желим да верујем да неко хоће да каже да није било злочина над Србима, али, судећи по пресудама Хашког трибунала, нико – апсолутно нико - није одговоран за те злочине.

Ипак, ми у Србији ћемо показати одговорност и борићемо се за мир, стабилност и помирење у региону.

Тражимо од држава чланица Савета безбедности Уједињених нација да нам помогну рационалним и прагматичним приступом и поштовањем међународног права, а не покушајима даљег понижавања Србије. Србија је мала земља, са поносним и храбрим народом, који је поднео највеће жртве током Првог и Другог светског рата, народом који жели да живи у миру са својим комшијама. И када вам ово тражим, не мислим да тражим превише.

На самом крају, Србија је земља са највећим растом у региону Западног Балкана и не можемо да напредујемо ако односи са нашим комшијама, пријатељима и другим земљама нису добри, стабилни и бољи. Због тога, упркос селективној правди која је примењена у Хашком трибуналу, бићемо отворени за сваки дијалог, сваку врсту сарадње и ми гледамо ка будућности, а не ка прошлости.

И имам само једну поруку за грађане Србије и грађане српске националности у целом региону – главу горе, ни Србија ни српски народ нису осуђени ни за шта и на нама је да радимо још марљивије, да отварамо фабрике и боримо се за нашу децу и нашу будућност.

Живела Србија!


Verzija za štampu
Vesti
Посета делегације Београдског зоолошког врта Мексику
Гостовање у Мексику Културно уметничког друштва „Абрашевић“ из Краљева
Учешће Амбасаде Србије на Сајму идентитета, науке и будућности у Толуки
Конкурс за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре као и матичне државе и Срба у региону
Учешће амбасадора Србије у ТВ програму „Парламент и дипломатија“
Посета амбасадора Србије Морелији
Отворена изложба о Милици Милетић Томић у Гвадалахари
Министар Дачић са генералном директорком за Европу у МИП Мексика
Одржан пријем поводом Дана државности Републике Србије
Сарадња између Србије и Мексика у области кандидатура
Билатерални односи између Србије и Мексику у успону
Мексичка премијера музичког комада српског композитора Небојше Јована Живковића
Честитка поводом Дана државности Србије
Гвадалахара у бојама српске тробојке
Мексико Сити у бојама српске тробојке
Сарадња између Србије и Костарике у области спорта
Посета секретарке за културу Морелије др Фатиме Ћавес изложби о Николи Тесли
Инаугурација изложбе ,,Енергија за будућност: Никола Тесла и развој хидроелектричне енергијеˮ у Мексико Ситију
Конкурс за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре као и матичне државе и Срба у региону
Два амбасадора о јачању билатералних односа између Србије и Мексика
Јачање сарадње између Србије и Мексика у конзуларној области
Председник Народне Скупштине Србије др Владимир Орлић на инаугурацији председника Гватемале Бернарда Аревала де Леона
Конкурси Министарства културе Републике Србије за подршку програмима и пројектима у области културе у 2024. години
СРЕЋАН БОЖИЋ!
Продужава се трајање изложбе о Милици Милетић Томић у Толуки
Донација књига савремене српске књижевности Универзитетској библиотеци Аутономног универзитета у Пуебли
Радна посета амбасадора Србије Ел Салвадору
Учешће Амбасаде Србије на Другом међународном форуму агроиндустрије
Учешће Амбасаде Србије на Петом међународном симпозијуму о климатским променама у Толуки
Амбасада Републике Србије у Мексику донира књиге Гвадалахари
Посета групе студенткиња међународних односа на Високој школи за трговину и администрацију у Мексико Ситију Амбасади Србиje
Отварање изложбе о Милици Милетић Томић у Толуки
Изванредни билатерални односи између Србије и Мексика
Посета Национаној школи занатства у Мексико Ситију
Сусрет са председником Владе Мексико Ситија Мартијем Батресом
Амбасада Србије уручила хуманитарну помоћ савезној држави Гереро
Парламентарни избори у Србији, 17. децембра 2023. године
Бескпрекорна сарадња између Србије и Мексика у мултилатералној области
Објављена збирка поезије Ивана В. Лалића у Мексику
Представљање Амбасаде Србије у Мексику у Павиљону нација у Толуки
Конкурс за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре и матичне државе и Срба у региону у области образовања
Састанак амбасадорке Татјане Цонић са замеником министра спољних послова Хондураса Херардом Торесом Селајом
Интервју амбасадорке Србије Татјане Цонић за часопис ''Dinero & Negocios''
Представљање српске поезије на Међународном сајму књига савезне државе Мексико (FILEM)
Јача билатерална сарадња између Србије и Костарике
Премијера опере „Свадба“ Ане Соколовић у Мексико Ситију
Посета амбасадорке Србије Татјане Цонић мексичкој савезној држави Гванахуато
Инаугурација изложбе о Николи Тесли у Посланичком дому Мексика
Потписан Споразум о братимљењу између Лесковца и Оахаке де Хуарес
Последњи број часописа "Buzos" посвећен питању Косова и Метохије
Велика посета изложби о српским средњевековним манастирима током Ноћи музеја
Отварање изложбе о Милици Милетић Томић у Музеју Министарства спољних послова Мексика
Сарадња у области спорта између Србије и Мексика
Одлична билатерална сарадња између Србије и Мексика
Инаугурација изложбе о српским средњовековним манастирима на Листи светске баштине UNESCO-a у општини Мигел Идалго у Мексико Ситију
Инаугурација изложбе ,,Заштићена подручја и биодиверзитет Републике Србијеˮ у Мексико Ситију
Концерти сопрана из Србије Марије Јелић у Мексику
Уручене награде на мексичком националном студентском такмичењу за израду и примену Теслиног трансформатора
Интервју амбасадорке Татјане Цонић за дневни лист Екселсиор
Конференција о Србији у Културном центру Сан Лазаро Конгреса Мексика
Посета савезној држави Сонори
Учешће делегације Србије на Деветом самиту Асоцијације карипских држава у Гватемали
Инаугурисана изложба о Николи Тесли у Пуебли
Посета студената међународних студија на Националном аутономном универзитету Мексика (UNAM) Амбасади Србије у Мексику
Политички дијалог између Србије и Мексика
Održan seminar za nerezidentne ambasadore u Gvatemali
Сарадња са Културним центром „Сан Лазаро“
Посета Амбасади студената из Заморе, Мићоакан
Сарадња Србије и Мексика у мултилатералној области
Посета граду Сан Луис Потосију
Сарадња Србије и Мексика у области миграција
Сарадња са савезном државом Оахака
Посета амбасадора Србије општини Оахака де Хуарес
Универзитетска сарадња са Аутономним универзитетом у Пуебли (BUAP)
Учешће Србије на Осмој конференцији Our Ocean у Панами
Српска сликарка Татјана Поповић награђена у Мексику
Директорка Института за омладину Соноре Ребека Валенсуела у Амбасади Србије
Сарадња дипломатских академија Србије и Мексика
Јачање билатералних односа између Србије и Мексика
Сарадња Србије и Мексика у области туризма
Гвадалахара у бојама српске заставе у част Дана државности Србије
Јачање билатералне сарадње у области пољопривреде
Мексико Сити у бојама српске заставе!
Церемонија осветљења Споменика револуцији у Мексико Ситију бојама српске заставе
Инсталирање мобилне апликације за приступ порталу еУправе
Јачају билатерални односи између Србије и Костарике
Билатерална сарадња између Србије и Гватемале
Saradnja Srbije i Meksika u oblasti migracije
Сарадња са Општином Оахака де Хуарес
СРЕЋНА НОВА 2023!
Javni poziv za podnošenje predloga za dodelu nacionalnih priznanja
Представљање Србије у Павиљону нација у Толуки, главномграду савезне државе Мексико
Говор министра спољних послова Николе Селаковића на седници СБ УН поводом извештаја о раду УНМИК
Свечано отварање изложе „Српски средњовековни манастири на Листи Светске баштине UNESKO” у Толуки, савезна држава Мексико
Помоћник министра спољних послова за билатералну сарадњу амбасадор Владимир Марић на 52. редовном заседању Генералне скупштине Организације америчких држава
Учешће Србије на Светској конференцији UNESCO о културним политикама и одрживом развоју “MONDIACULT 2022”
Учешће КУД „Копаоник“ на Међународном фестивалу латиноамеричког фолклора „Идалго 2022“
Istraživanje o državljanima Republike Srbije koji žive u inostranstvu
Селаковић: Интензивна дипломатска активност у Њујорку, афирмисали смо нашу политику
Обраћање председника Републике Србије Александра Вучића на генералној дебати 77. заседања Генералне скупштине Уједињених нација
Председник Вучић председавао Самитом у оквиру иницијативе Отворени Балкан
Отварање изложбе фотографија о Србији Д. Боснића у Антигви, Гватемала
Виртуелни састанак посвећен јачању економске сарадње између Србије и Ел Салвадора
Историјска посета министра спољних послова Србије Костарики
Селаковић: Интензивирати политички дијалог и сарадњу са Костариком
Министар спољних послова Републике Србије Никола Селаковић са потпредседником Републике Ел Салвадор Феликсом Уљоом
Потписан Споразум о сарадњи у области спората између Србије и Хондураса
Помоћник министра Владимир Марић у званичној посети Мексику
Помоћник министра Владимир Марић у званичној посети Панами
Политичке консултације министарстава спољних послова Србије и Ел Салвадора
У Мексику објављена књига „Отровна огледала“ Милорада Павића
Председник Вучић положио заклетву
Пројекти у области културе између Србије и Мексика
Привредна и трговинска сарадња са савезном државом Халиско
Посета делегације Амбасаде Републике Србије Халиску
Могућности сарадње Србије са Гвадалахаром
Председник Вучић на годишњем састанку Светског економског форума
Радни састанци у МИП Републике Гватемале
Састанак са помоћником министра спољних послова за културну дипломатију Републике Гватемале Ацум Аревало де Москосо
Izložba o srpskim srednjovekovnim manastirima na Listi svetske baštine UNESCO
Jačanje bilateralnih odnosa između Srbije i Gvatemale
Селаковић: Србија активно укључена у сузбијање тероризма, радикализма и екстремизма
Посета Амбасади подсекрeтарке за међународну сарадњу и промоцију у МИП Хондураса, амб. Синди Ларисе Родригес
Пријем поводом формирања Парламентарне групе пријатељства са Србијом
Састанак амбасадорке Татјане Цонић са градским секретаром за културу и туризам Толуке Хорхеом Пуентеом Сепедом
Одлуке о суфинансирању пројеката који доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре као и матичне државе и Срба у региону
Честитка председника и потпредседнице Никарагве
Унапређење сарадње између Србије и Панаме
Србија и Панама - могућност сарадње између градова
Предаја акредитивних писама председнику Панаме Лаурентину Кортисо Коену
Билатерални односи између Србије и Мексика
Видео конференција „Могућности пословања између Мексика и Србије“
Сарадња између Србије и Мексика у области спорта
Свечано конституисање Посланичке групе пријатељства са Србијом у Представничком дому Мексика
Билатерална сарадња са Костариком
Гласање у иностранству
Сарадња са општином Мигел Идалго у области културе
Сусрет министра спољних послова Хондураса Едуардо Енрикеа Реина Гарсије са представницима дипломатског кора
Јача парламентарна сарадња између Србије и Мексика
Сусрет са подсекретарком за спољну трговину у Секретаријату економије Мексика
Управа за сарадњу с дијаспором и Србима у региону Министарства спољних послова расписала је конкурсе за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону и матичне државе и дијаспоре.
Србија посвећена јачању сарадње са Гватемалом
Пријављивање за гласање у иностранству до 12. марта
Знаменитости Мексико Ситија у бојама заставе Републике Србије
Вучић: Славећи Сретење шаљемо поруку да желимо слободну, јаку и модерну Србију
Академска сарадња између Србије и Мексика
Saradnja bratskih gradova Novog Sada i Toluke
Београд добија Центар за четврту индустријску револуцију
Могућности успостављања сарадње са Меридом
Учешће Р. Србије на церемонији инаугурације председнице Републике Хондурас Ирис Ксиомаре Кастро Сармијенто
Jačanje bilateralne saradanje između Srbije i El Salvadora
Предаја акредитивних писама потпредседнику Ел Салвадора Феликсу Уљои
Сарадња између Србије и Ел Салвадора у области спорта
Економска сарадња између Србије и Ел Салвадора
Позив на бесплатну онлајн радионицу
Јачање сарадње и пријатељстава у 2021. години
СРЕЋНИ НОВОГОДИШЊИ И БОЖИЋНИ ПРАЗНИЦИ!
Сусрет са председником ANIERM др Хосе Херардом Тахонар Кастром
Сарадња између Србије и Мексика у области издаваштва
Изванредна година у развоју билатералних односа између Србије и Мексика
Проф. др Јоланда Торес у посети Амбасади
Виртуелни састанак између директора Бео зоо врта С. Алексића и директора "ZooMAT"-а у савезној држави Ћијапас Џ. Миселија
РЕФЕРЕНДУМ: ГЛАСАЊЕ У ИНОСТРАНСТВУ
Vebinar o migracijama između Srbije i Meksika
Saradnja Srbije i Meksika u oblasti očuvanja zanatske tradicije
ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА БИРАЧЕ КОЈИ ИМАЈУ БОРАВИШТЕ У ИНОСТРАНСТВУ О ОСТВАРИВАЊУ БИРАЧКОГ ПРАВА НА РЕПУБЛИЧКОМ РЕФЕРЕНДУМУ
CONECULTA Chiapas о српској изложби у Тукстли Гутјерес
Учешће амбасадора Србије на отвараању Првог међународног фестивала кафе у Ћиапасу
Отварeна изложба „Српски средњовековни манастири на Листи Светске баштине УНЕСКО“ у Тукстли Гутјерес, савезна мексичка државаЋиапас
Могућности за сарадњу Србије са мексичком Савезном државом Оахака
Jača saradnja u oblasti kulture izmedju Srbije i Gvatemale
Unapredjenje bilateralne ekonomske saradnje izmedju Srbije i Meksika
Srbija obeležava Dan primirja u Prvom svetskom ratu 11. novembra, autorski članak ambasadora T. Conić
Важна улога Унеска за очување српске баштине на Космету
Ceremonija predaje kopija akreditivnih pisama amb. Tatjane Conić za El Salvador
Интервју амбасадора Татјане Цонић за ТВ канал Once Noticias
Састанак са министром пољопривреде и руралног развоја Мексика Виктор Мануелом Виљалобос Арамбулом
Сусрет са подсекретаром за Латинску Америку и Карибе у МИП Мексика Максимилијаном Рејес Зуњигом
Србијa и Мексико посвећени унапређењу економске сарадње
Сарадња између Србије и Гватемале у области пољопривреде
Обраћање председника Републике Србије на конференцији Уједињених нација о климатским променама COP26 одржаној у Глазгову
Селаковић пред СБУН: Дијалог и примена постигнутих договора једини прави пут за решавање отворених питања
Одлуке о суфинансирању пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону и матичне државе и дијаспоре
Селаковић за мексичку ТВ о економским успесима Србије и сарадњи са Мексиком
Селаковићу признање почасног госта Гватемала Ситија
Селаковић се састао са председником Гватемале
Селаковић: Изузетно велики потенцијали за сарадњу са Гватемалом
Селаковић: Србија и Гватемала пријатељске и братске државе
Селаковић честитао 200. годишњицу независности земљама Централне Америке
Селаковић: Србија и Гватемала деле и боре се за исте вредности
Селаковић: Велико поштовање Мексика за реформе у Србији, чврста подршка нашем територијалном интегритету и суверенитету
Селаковић разговарао са председником Мексика
Пријатељство, разумевање и међусобна подршка Србије и Мексика
Телефонски разговор председника Вучића са генералним секретаром НАТО
Селаковић у Њујорку са 28 шефова дипломатије о економским успесима Србије и ситуацији на КиМ
Приштина озбиљно угрозила мир и регионалну стабилност
Председница Владе Брнабић на Глобалном Ковид-19 самиту у организацији Беле куће
Kонцерти новосадске групе "Еуфонија" који ће бити организовани у Држави Мексико
Обележавање Дана српског јединства, слободе и националне заставе
Кампања заштите имовинских права Срба у Федерацији БиХ
Председник Вучић примиo акредитивна писма амбасадора који покривају Србију на нерезиденцијалној основи
Селаковић: Изложба „Несврстани свет“ увод у обележавање 60 година Покрета несвртаних земаља
Srbija i Honduras potpisali Memorandum o razumevanju između dva MIP o uspostavljanju mehanizma političkih konsultacija
Predaja akreditivnih pisama predsedniku Hondurasa
Jačanje bilateralnih veza sa Hondurasom
Saradnja Srbije i Hondurasa u ekonomskoj, kulturnoj i akademskoj oblasti
Opredeljenje za jačanje bilateralnih odnosa sa Hondurasom
Обележавање Дана сећања на све страдале и прогнане Србе у оружаној акцији „Олуја“
Parlamentarna saradnja izmedju Srbije i Gvatemale
Ambasador Tatjana Conić predala akreditivna pisma predsedniku Gvatemale Alehandru Djamateiju
Јавни позив за подношење предлога за доделу националних признања за изузетан допринос, резултате и заслуге у области остваривања сарадње и јачања веза матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону
U poseti selu Canton Serbia u Gvatemali
Свечано отварање изложбе „Светска баштина Србије – српски средњевековни манастири на Листи светске баштине УНЕСКО“ у Мексико Ситију
Конкурси за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре и матичне државе и Срба у региону
Председник Вучић: Одлучили смо - наш циљ је ЕУ, али је Кина важан партнер
Србија остварила велики успех у области дигитализације
Сарадња између младих Србије и Мексика
Представљање могућности привредне сарадње између Србије и Мексика
Предаја копија акредитивних писама МИП-у Гватемале Педру Бролу
Селаковић позвао представнике чланица ПНЗ да се у октобру окупе у Београду
Развој билатералних односа између Србије и Мексика у успону
Посета Регионалном свемирском развојном центру и индустријском парку „Пестехе“ у Атлакомулку
Сарадња Србије и Мексика у области спорта
Проширити економску сарадњу са Мексиком
Poseta amb. Tatjane Conić saveznoj državi Ćiapas
Обраћање председника Републике Србије на седници Савета безбедности Уједињених нација
U Ministarstvu spoljnih poslova danas su održane političke konsultacije Srbije i Meksika
Министар Селаковић: Историјско пријатељство и међусобна подршка Србије и Мексика
Онлајн конференција УСДСР о новом дигитализованом начину конкурисања за суфинансирање пројеката
Отворена архивска изложба о историји дипломатских односа између Србије и Мексика
Селаковић: Мексико велики, истински пријатељ Србије
75 година дипломатских односа Србије и Мексика
Министар Селаковић представио нову услугу „е-Конзулат“
Отворена Библиотека у Амбасади Србије у Мексику
Јачање сарадње између Србије и Панаме
Vakcinacija državljana Srbije iz dijaspore 15. maja u Beogradu
Објављивање превода српске поезије у Мексику
Успостављање сарадње у области спорта
Председник Вучић се састао путем видео линка са представницима делегације ММФ
Састанак са регионалним директором Светске здравствене организације за Европу
СЗО оценила импресивним процес имунизације у Србији
Могућности за сарадњу у области унапређења пшенице и кукуруза
Селаковић: Приштина истрајава у кампањи мржње према српском народу
Селаковић: Политички екстремизам Албанаца на КиМ све јачи
Амбасадор Татјана Цонић предала акредитивна писма председнику Костарике Карлосу Алвараду Кесади
Изванредна сарадња дипломатских академија Србије и Мексика
Виртуелни скуп о холокаусту и Праведнима међу народима
Председник Вучић примио акредитивна писма новоименованог амбасадора Сједињених Држава Мексика
Чланак “Vacunacion Covid, el ejemplo serbio” у дневном листу „El Sol de Mexico”
Билатерална сарадња Србије и Хондураса
У посети издавачкој кући “Sexto Piso”
Сусрет посланичких група пријатељства Србије и Мексика
Обележавање Дана сећања на страдале у НАТО агресији
Обележавање Дана сећања на 17. март 2004. године - Погром на Косову и Метохији
Predaja kopije akreditivnih pisama amb. Tatjane Conić u MIP Hondurasa
Republika Srbija u Mesecu Frankofonije
Селаковић: Борба против свих облика криминала приоритет Владе Србије
Одржан први састанак Радне групе за сарадњу са Међународном организацијом Франкофоније
Споразум о културној сарадњи с Мексиком
Ауторски чланак амбасадора Татјане Цонић: "Србија и Мексико за следећих 75"
Митрополит загребачко-љубљански Порфирије изабран за Патријарха српског
Ambasador Tatjana Conić o bilateralnim odnosima sa Meksikom
15. februar - Dan državnosti Republike Srbije
Вучић: Србија спремна за дијалог о КиМ, али неће бити понижавана
Селаковић и Гујон честитали Савиндан
Selaković za Politiku: Godina podmlađivanja srpske diplomatije
Republika Nikaragva odlikovala bivšeg ambasadora Srbije Gorana Mešića
Konkurs za sufinansiranje projekata u oblasti prevodjenja reprezentativnih dela srpske književnosti u inostranstvu u 2021.
Saradnja Narodne banke Srbije i Banke Meksika
Вучић: Србија по расту прва у Европи
Susret sa srpskim državljanima u Kankunu
Svaki Srbin u dijaspori je potencijalni lobista
Селаковић: Ове године нови амбасадори, али циљеви исти
Vučić: Srbija ostaje na kursu pobedničke politike stabilnosti
Inaugurisan Medjunarodni sajam prijateljskih kultura - FICA VIRTUAL 2020
Predsednica Vlade Srbije prva evropska premijerka koja je primila antikovid vakcinu
SAOPŠTENJE MINISTARSTVA SPOLJNIH POSLOVA REPUBLIKE SRBIJE
NAGRADA ZA MAJU NOVAKOVIĆ NA MEĐUNARODNOM FILMSKOM FESTIVALU ICARO, GVATEMALA
NOVI SAD I TOLUKA, BRATIMLJENI GRADOVI
SAOPŠTENJE MINISTARSTVA SPOLJNIH POSLOVA
DESETA KONFERENCIJA NOVINARA I MEDIJA DIJASPORE I SRBA U REGIONU
PREMINUO PATRIJARH SRPSKI IRINEJ
Projekcija srpskog filma na 68. Međunarodnom festivalu u Meksiku
Dan primirja u Prvom Svetskom ratu, 11. novembar
MOLITVA ZA VLADIKU AMFILOHIJA U MANASTIRU SVETE TROJICE U MEKSIKO SITIJU
Sastanak ambasadora R. Srbije Tatjane Conić sa Martom Delgado Perlato, pomoćnicom ministra za multilateralnu saradnju i ljudska prava u meksičkom MIP
AMBASADOR TATJANA CONIĆ U POSETI MEKSIČKOM INSTITUTU "MATIJAS ROMERO"
Prednosti osnivanja i poslovanja kompanija u Srbiji
AMBASADOR R. SRBIJE TATJANA CONIĆ PREDALA AKREDITIVNA PISMA PREDSEDNIKU SJEDINJENIH MEKSIČKIH DRŽAVA ANDRES MANUEL LOPEZ OBRADORU
Obaveštenje o režimu ulaska u uslovima pandemije u zemljama centralne Amerike
Premijera srpske serije "Senke nad Balkanom" u Latinskoj Americi
PONOVLJENI KONKURSI za sufinansiranje projekata
COVID-19 - VAZNO OBAVESTENJE PRILIKOM POVRATKA U R. SRBIJU IZ LA
Korona Virus: Preporuka državljanima Srbije u Inostranstvu
Narodna banka Srbije - Finansijski vodič za povratnike - informisanje
Obeležavanje 5. avgusta - Dana Sećanja na pogrom Srba u Hrvatskoj
Odluke o sufinansiranju projekata
Predaja akreditivnih pisama ambasadora Gorana Mesica, Nikaragva 06.02.2019.
Dopuna zakona o JMBG gradjana
Dopuma zakona o državljanstvu R. Srbije
Konkurs za sufinansiranje projekata - Srbija i dijaspora
ZEMLJOTRES U MEKSIKU, 19.09.2017.
NEOPHODNE INFORMACIJE U VEZI SA PRIRODNIM KATASTROFAMA, septembar 2017
Zoran Djindjic, spomen-obelezje
Obavestenje u vezi nacina prijave biraca za glasanje u inostranstvu
Obavestenje za upis u biracki spisak podataka o tome da ce birac glasati u inostranstvu
Poziv za prijavu potrazivanja po osnovu devizne stednje
Oglas srpski
Izbori 2016
Argumenti R.Srbije o neprihvatljivosti članstva"Kosova" u UNESKO
Uplaćivanje humanitarne pomoći putem PayPal
Гласање држављана Републике Србије у Амбасади Републике Србије у Мексику на предстојећим парламентарним изборима расписаним за 16. март 2014. године
Servis za brze odgovore Kancelarije za saradnju sa dijasporom
Ambasador Goran Mešić predao akreditivna pisma predsedniku Enrikeu Penja Nietu
Nastup srpskog dirigenta Srboljuba Dinića u operskoj kući “Bellas Artes”
Susret MSP I. Mrkića i MIP Nikaragve Samuela Santos Lopeza
Формирање парламентарне Групе пријатељства Мексико-Србија у представничком дому Конгреса Мексика
Susret amb. Gorana Mešića sa direktorom Nacionalnog muzeja kultura Meksika Karlosom Vaskez Olverom
Međunarodna izložba kaligrafije, Beograd
Učešće predstavnika Ministarstva spoljnih poslova Srbije na kursu o spoljnoj politici Meksika na Institutu „Matijas Romero“
Sporazum o stabilizaciji i pridruzivanju Srbije sa EU stupio na snagu 1. septembra
Učešće srpskog dečjeg filma „Skok“ na 18. Međunarodnom filmskom festivalu u Meksiko Sitiju, 6. avgusta 2013. godine
Tekvondo: Bajić osvojila bronzanu medalju
Info o aktivnosti vulkana Popokatepetl
Učešće predstavnika srpskog Ministarstva spoljnih poslova na „Šestom kursu španskog jezika za strane diplomate“ u Meksiko Sitiju
ЕУ: Отварамо преговоре са Србијом
Objavljena knjiga srpskih narodnih priča i bajki u Meksiku
Učenje srpskog jezika na daljinu
Srbija na Sajmu prijateljskih kultura u Meksiko Sitiju
Pomoćnik ministra spoljnih poslova Srbije amb. Miomir Udovički u poseti Meksiku
Poseta vladike Maksima Meksiku
Традиционално Васкршње окупљање у Амбасади Србије у Мексику
Презентација Србије на Форуму европских култура на универзитету Tecnologico de Monterrey, Campus DF
Predavanje o Srbiji na TEC Monterrey, Campus Norte
Objavljen prevod poezije Vaska Pope u Meksiku
Saopštenje za štampu povodom obeležavanja 9 godina od pogroma nad srpskim stanovništvom na KiM
Informacija o obeležavanju 1700 godina od donošenja Milanskog edikta u Republici Srbiji
Gostovanje doktoranta Filipa Brkovića na ITAM-u
Prijem u Ambasadi Republike Srbije u čast srpskog dirigenta Srboljuba Dinića
Arhiva vesti