| |     español | english  
Naslovna
Говор министра спољних послова Николе Селаковића на седници СБ УН поводом извештаја о раду УНМИК

18. октобар 2022. године

Поштовани председниче Савета безбедности,
Уважени чланови Савета безбедности,
Поштована специјална представнице,

Част ми да се поново обраћам овом уваженом телу Уједињених нација и да данас разматрамо нови извештај генералног секретара о раду мисије УН на територији наше јужне покрајине, на Косову и Метохији.

Желим да захвалим генералном секретару и специјалној представници генералног секретара и шефу УНМИК-а на подношењу извештаја. Препознајемо напоре које гђа Зијаде улаже у обављању ове веома одговорне функције, нарочито имајући у виду неопходност свеобухватног сагледавања и комплексност ситуације на терену.

И овом приликом желим да нагласим да Република Србија високо уважава активности УНМИК на Косову и Метохији, формиране Резолуцијом СБ УН 1244. Залажемо се за њено континуирано деловање у неизмењеном и несмањеном обиму и капацитету, a посебно имајући у виду да Мисија још увек није испунила основни циљ свог мандата - миран и нормалан живот свих грађана наше јужне Покрајине.

Даме и господо,

Нажалост, морам да констатујем да последњи месеци нису донели више стабилности на Косову и Метохији и да ситуација у Покрајини није баш онаква каква је представљена у извештају. Једностраним потезима руководство у Приштини наставља да свесно и систематично продубљује етничке разлике изазивајући дискриминацију и ниподаштавања неалбанског становништва. Према нашим сазнањима од почетка ове године забележено је 105 етнички мотивисаних напада. Поред тога, Приштина активно ради на постављању административних и бирократских препрека, предузимањем потеза и мера који нису усаглашени у дијалогу две стране, као основном механизму за преговоре и постизање решења између Београда и Приштине. Њихов однос и постављање је у том смислу вишеструко проблематично. Својим неодговорним понашањем, привремене институције самоуправе свесно саботирају напоре не само Београда, већ и ЕУ и других инволвираних страна у међународној заједници, са очигледном намером спровођења два циља – први је избегавање спровођења преузетих обавеза. Други, крајњи и далеко алармантнији циљ је застрашивање, маргинализација и прогон Срба.

И даље се, као и годинама уназад, Срби на различите начине застрашују, подстичу на напуштање својих домова, села и градова у којима су рођени и живе, а они расељени обесхрабрују да се врате тамо где су рођени и започели своје животе. Привремене институције плански раде на томе да уклоне и избришу што је више могуће оног културног и националног диверзитета који још опстаје. Истовремено, Приштина свесно потпирује међуетничке тензије користећи све доступне методе. Тако је, приликом хапшења Николе Недељковића због наводног „изазивања етничке мржње и нетрпељивости“, а заправо присуствовања прослави обележавања Видовдана, Никола осуђен на пуних осам месеци без иједног материјалног доказа. Са друге стране, подсећам да ни до данас нема ниједног правоснажно осуђеног извршиоца за више од 1.000 Срба страдалих само од 1999. године. Због оваквог, планског застрашивања етнички су очишћени готово сви градови и села на Косову и Метохији, а представници Приштине својим деловањем настављају да игноришу патње, досипајући со на ране Србима који су морали да напусте своја вековна огњишта, а подвлачим, у питању је преко 200 хиљада људи. Такав однос траје већ 23 године и не мења се, што је у потпуној супротности са демократским вредностима и принципима које ПИС често у својим изјавама афирмишу. Приштинске делегације у свим досадашњим излагањима пред овим уваженим телом наглашавају шта је некада било, болно изостављајући како данас живе неалбанци на Косову и Метохији. 

Стога, сматрам потребним да нагласим да је неопходна истинска политичка воља инволвираних међународних чинилаца и Приштине, како би се створили услови за почетак краја дискриминације на националној основи и заједнички живот у Покрајини.

Дозволите ми, уважени чланови Савета безбедности, да скренем Вашу пажњу и на ригидан, споран и крајње неозбиљан наступ друге преговарачке стране у оквиру дијалога.  У остваривању горе поменутих циљева Приштина примењује такозвану политику реципроцитета, добро осмишљену, малициозну стратегију која нажалост није самостално замишљена. Континуираним инсистирањем на међусобном признању као централном делу дијалога, такозвана политика реципроцитета на најбољи начин показује суштинску неспремност тренутног политичког руководства Приштине за проналазак било каквог компромисног решења. Подсетићу вас, разговори између Београда и Приштине нису започети са избором актуелног руководства Приштине, већ трају читавих 11 година од када је започет технички дијалог (8.3.2011). Самим тим, оцењујемо као недопустиве покушаје да се актуелни формат дијалога дезавуише, а договори поништавају само зато што не одговарају тренутним политичким чиниоцима. Неприхватљиво је да се тренутне геополитичке околности користе да се, једноставно, једним потезом прецрта оно на чему је годинама мукотрпно рађено. Београд је, подвлачим, институционално од самог почетка укључен у дијалог, док је посвећеност друге стране варирала и варира у зависности од политичке опције која је на власти.

Заоштрени политички наступ и наратив актуелног руководства ПИС у Приштини прате и конкретни дестабилишући кораци. У извештајном периоду, замаскиране као покушаји наводне интеграције у друштво, наметнуте су мере о регистарским ознакама. Подсећам и понављам, о увођењу оваквих мера није било сагласности у дијалогу Београда и Приштине. Верујем, даме и господо, да ћемо и данас од стране представнице ПИС у Приштини чути наводе како је њихова страна испунила све обавезе, али управо одлука о пререгистрацији таблица показује да, по ко зна који пут, Приштина не само да не испуњава договорено, већ поништава резултате дијалога, стварајући изнова нову кризу. О ефекту оваквих, насилно наметнутих мера најбоље говори да је од доношења одлуке забележен једноцифрен број пререгистрованих возила са српским регистарским таблицама, од чега је свега двоје Срба са севера KиМ. То је још један показатељ да Приштина не ужива подршку свих, а да, са друге стране, у континуитету провоцира природну реакцију српског становништва, које не може да континуирано преживљава самовољу руководства из Приштине.

Верујем да ћемо и данас чути устаљени наратив представника из Приштине који покушавају да сваку реакцију Срба на КиМ представе као активност организовану од стране Београда у наводним покушајима дестабилизације. Овакве тврдње једноставно не одговарају истини. Србија, са своје стране, ни на који начин не може да обузда револт који влада међу неалбанским становништвом Косова и Метохије. Непобитна је чињеница да протести грађана представљају бунт против дугогодишњег институционалног насиља и обесправљивања неалбанског становништва, којем се, у овом случају, ускраћује право на мирно уживање приватне имовине стечене на законит начин. Приштина се дакле не зауставља у покушајима одузимања имовине, а, као што је познато,  једна од мета је и Српска православна црква, и то довођењем у питање враћања имовине манастиру Дечани, чиме Приштина парадоксално не испуњава одлуке сопственог тзв. Уставног суда.

Даме и господо,

Дуго сам размишљао како да илуструјем стварну слику свакодневице неалбанског становништва на Косову и Метохији. Навешћу само неке од чињеница. Према нашој евиденцији несмањен је интензитет обесправљивања неалбанског становништва, а ни број етничких мотивисаних инцидената се нажалост није смањио. И у последњем извештајном периоду забележени су бројни инциденти, говор мржње, застрашивања, кршења права на правично суђење, угрожавања права на слободу кретања и верских права, скрнављења цркава и гробова. Неприхватљиви су и учестали напади на објекте Српске православне цркве, а посебно понижавајућ однос према српској културној и духовној баштини на простору Косова и Метохије, укључујући и 4 споменика који су уврштени на Листу светске баштине Унеска. Свештеницима и монашким заједницама се намећу бројне административне и техничке баријере, чиме се отежава, па чак и онемогућава њихов опстанак на црквеним имањима.

Када је реч о правима грађана, покушајте да замислите да вам је одузето елементарно политичко и грађанско право да гласате. Србима у Покрајини је то урађено и то уз учестала застрашивања и насилне упаде специјалних снага Росу, који су инструмент за спровођење циљева Приштине под изговором наводне борбе против криминала. У децембру прошле године Братислав Николић, председник општине Штрпце, притворен је под сумњом за организовани криминал и корупцију - још није оптужен и држе га у притвору у Подујеву. Једини разлог је прављење додатног и коначног притиска на српску заједницу у Штрпцу.

На који начин се оправдава борба против криминала када се специјалне снаге Росу користе за упаде на сеоске славе, претресање школа и киднаповање возача санитетског возила који је превозио медицинску инфузију и лекове? Који су мотиви и рационализација ових поступака? Само покушајте да замислите и да се ставите у ципеле Драгице Гашић, једине српске повратнице у Ђаковицу. Замислите да вам је и даље због вашег порекла и националности забрањено да купите хлеб, јер живите у општини коју локални Албанци поносно сматрају забрањеном за неалбанце. Да чак једанаест албанских организација грађанског друштва захтева ваше протеривање, као и забрану да се икад убудуће иједан неалбанац врати у тај град.  Онда вам је јасан ниво застрашивања са којима се суочавају Срби повратници. Јасно вам је зашто је проценат повратника испод 2% и зашто је он и даље један од најмањих на свету. Дозволите ми да поставим питање, да ли су ово одлике друштва које се према свету представља као демократија и фактор стабилности у региону?

Свесни смо да дијалог има ширу димензију и да може утицати на ситуацију у целом региону. У прилог томе сведоче и све изјаве српских званичника, укључујући и самог председника Републике Србије Александра Вучића. „Боље сто година преговарати него један дан ратовати“ речи су нашег председника које најбоље описују политику мира, помирења, регионалне сарадње коју спроводи српско руководство, вођено визијом изградње заједничке и просперитетне будућности Балкана.

Верујем да је одговорност данашњих лидера да створе јасну заједничку визију за будуће генерације. Такву визију показали су лидери и Београда и Тиране стварајући Отворени Балкан, иницијативу из региона за регион, која већ даје конкретне резултате. Србија је у више наврата, без разумевања друге стране, испружила руку ка Приштини позивима за укључивање у ову иницијативу, рачунајући да ће постојати свест о важности економског повезивања и напретка за добробит грађана целог Балкана.

Даме и господо,

Категорички одбацујемо аргументацију Приштине о наводној противуставност формирања Заједнице српских општина, јер је јасно да став Приштине према овој обавези представља однос према српском народу у Покрајини и указује да се она противи томе да се српски народ организује као етничка заједница и тако оствари своја колективна права. Њихов приступ има за циљ, као пожељан модел, средине без Срба, као што су Приштина, Ђаковица или Пећ, или нека друга слична места у Покрајини. За нашу страну је неприхватљиво да Приштина већ пуних 3.470 дана одбија да испуни своје обавезе и да разговара о формирању Заједнице српских општина, и уверавам вас да, без обзира на ову чињеницу, Србија неће одустати од напора за проналажење компромисног решења за тренутну ситуацију.

Подсетићу вас да представници Приштине, иако у својим иступањима често понављају да је случај такозваног "Косова" готова ствар, већ 14 година нису признати од стране већине чланица УН. Ако је тзв. независност Косова реалност, зашто онда имамо дијалог? Зашто је онда све више притиска на Београд за потребу обостраног признања? Оно што тренутно политичко руководство Приштине одбија да прихвати је да се Београд не може заобићи у потрази за коначним решењем. То важи и у случају све учесталијих најава чланства Приштине у међународним организацијама. Да ли ће овакви потези помоћи стварању потребне атмосфере за дијалог? Да ли пак на овај начин награђујемо деструктивно понашање Приштине и одбијање дијалога? Наше виђење је да покушаји учлањења тзв. "Косова" у међународне организације представљају недопустив чин и Србија ће одлучно наступати против таквих корака Приштине.

Tоком прошле седнице овог уваженог тела у априлу ове године могли смо чути позиве појединих чланица СБ УН за смањивањем, па чак и гашењем УНМИК, уз објашњење да Приштина има сопствене и функционалне институције. Међутим, околности које сам вам предочио и ситуација на терену нас изнова подсећа да је међународно присуство у нашој јужној покрајини још увек неопходно и с тим у вези,   подржавамо напоре које улажу УНМИК, КФОР, ЕУЛЕКС и ОМИК у оквиру својих мандата. Српско и друго неалбанско становништво на Косову и Метохији има највише поверење у међународно присуство и сматра га гарантом безбедности, што додатно потврђује да међународне мисије морају остати ангажоване у несмањеном обиму и капацитету у складу са Резолуцијом СБ УН 1244.

На крају,

Желим да укажем да у последње време у свим међународним форумима чујемо позиве на поштовање принципа УН. Подржавамо територијални интегритет свих чланица УН. Али, шта је са Србијом? Желео бих да упитам цењене чланице овог уваженог тела да ли се потребе примене принципа из Повеље УН односе само на неке или на све њене чланице? Као држава која доследно поштује међународно право и још увек трпи последице кршења истог, верујемо би Повеља УН и међународно право, укључујући територијални интегритет и суверенитет држава,  требало да се поштује од стране  свих и примењује неселективно на све државе чланице УН. Подсетићу вас да је управо ово тело пре више од две деценије донело резолуцију 1244 којом је потврђен територијални интегритет Србије, али то није спречило поједине државе да признањем тзв. „Косова“ погазе принципе УН, али и резолуцију коју су саме донеле прилагођавајући међународно право својим интересима и циљевима. Управо зато, све чешће помињање случаја „Косова“ је показатељ да је прављењем преседана отворена Пандорина кутија, јер снага сваког принципа почива на његовој потпуној и универзалној примени и безусловном придржавању.

Приметићете да сам у свом излагању поставио мноштво питања и изражавам наду да ћемо данас од Вас, поштованих чланица СБ УН и представника Приштине, чути одговоре на бар нека од њих, јер житељи Косова и Метохије, било које националности, било да су Срби или Албанци то заслужују.

Сви житељи Косова и Метохије са пуним правом очекују побољшање атмосфере и примиривање тензија на етничком нивоу које су предуслов за нормалан живот. За такав корак неопходна нам је конструктивност  која на страни Србије неизостаје, али и истинска пуна подршка међународних чинилаца. Истичем да Србија увек била и остаје дубоко посвећена проналаску одрживог решења мирним путем, а зарад мира, стабилности и заједничке будућности.

Хвала.


Извор/Фото: www.mfa.gov.rs


Verzija za štampu
Vesti
Посета делегације Београдског зоолошког врта Мексику
Гостовање у Мексику Културно уметничког друштва „Абрашевић“ из Краљева
Учешће Амбасаде Србије на Сајму идентитета, науке и будућности у Толуки
Конкурс за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре као и матичне државе и Срба у региону
Учешће амбасадора Србије у ТВ програму „Парламент и дипломатија“
Посета амбасадора Србије Морелији
Отворена изложба о Милици Милетић Томић у Гвадалахари
Министар Дачић са генералном директорком за Европу у МИП Мексика
Одржан пријем поводом Дана државности Републике Србије
Сарадња између Србије и Мексика у области кандидатура
Билатерални односи између Србије и Мексику у успону
Мексичка премијера музичког комада српског композитора Небојше Јована Живковића
Честитка поводом Дана државности Србије
Гвадалахара у бојама српске тробојке
Мексико Сити у бојама српске тробојке
Сарадња између Србије и Костарике у области спорта
Посета секретарке за културу Морелије др Фатиме Ћавес изложби о Николи Тесли
Инаугурација изложбе ,,Енергија за будућност: Никола Тесла и развој хидроелектричне енергијеˮ у Мексико Ситију
Конкурс за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре као и матичне државе и Срба у региону
Два амбасадора о јачању билатералних односа између Србије и Мексика
Јачање сарадње између Србије и Мексика у конзуларној области
Председник Народне Скупштине Србије др Владимир Орлић на инаугурацији председника Гватемале Бернарда Аревала де Леона
Конкурси Министарства културе Републике Србије за подршку програмима и пројектима у области културе у 2024. години
СРЕЋАН БОЖИЋ!
Продужава се трајање изложбе о Милици Милетић Томић у Толуки
Донација књига савремене српске књижевности Универзитетској библиотеци Аутономног универзитета у Пуебли
Радна посета амбасадора Србије Ел Салвадору
Учешће Амбасаде Србије на Другом међународном форуму агроиндустрије
Учешће Амбасаде Србије на Петом међународном симпозијуму о климатским променама у Толуки
Амбасада Републике Србије у Мексику донира књиге Гвадалахари
Посета групе студенткиња међународних односа на Високој школи за трговину и администрацију у Мексико Ситију Амбасади Србиje
Отварање изложбе о Милици Милетић Томић у Толуки
Изванредни билатерални односи између Србије и Мексика
Посета Национаној школи занатства у Мексико Ситију
Сусрет са председником Владе Мексико Ситија Мартијем Батресом
Амбасада Србије уручила хуманитарну помоћ савезној држави Гереро
Парламентарни избори у Србији, 17. децембра 2023. године
Бескпрекорна сарадња између Србије и Мексика у мултилатералној области
Објављена збирка поезије Ивана В. Лалића у Мексику
Представљање Амбасаде Србије у Мексику у Павиљону нација у Толуки
Конкурс за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре и матичне државе и Срба у региону у области образовања
Састанак амбасадорке Татјане Цонић са замеником министра спољних послова Хондураса Херардом Торесом Селајом
Интервју амбасадорке Србије Татјане Цонић за часопис ''Dinero & Negocios''
Представљање српске поезије на Међународном сајму књига савезне државе Мексико (FILEM)
Јача билатерална сарадња између Србије и Костарике
Премијера опере „Свадба“ Ане Соколовић у Мексико Ситију
Посета амбасадорке Србије Татјане Цонић мексичкој савезној држави Гванахуато
Инаугурација изложбе о Николи Тесли у Посланичком дому Мексика
Потписан Споразум о братимљењу између Лесковца и Оахаке де Хуарес
Последњи број часописа "Buzos" посвећен питању Косова и Метохије
Велика посета изложби о српским средњевековним манастирима током Ноћи музеја
Отварање изложбе о Милици Милетић Томић у Музеју Министарства спољних послова Мексика
Сарадња у области спорта између Србије и Мексика
Одлична билатерална сарадња између Србије и Мексика
Инаугурација изложбе о српским средњовековним манастирима на Листи светске баштине UNESCO-a у општини Мигел Идалго у Мексико Ситију
Инаугурација изложбе ,,Заштићена подручја и биодиверзитет Републике Србијеˮ у Мексико Ситију
Концерти сопрана из Србије Марије Јелић у Мексику
Уручене награде на мексичком националном студентском такмичењу за израду и примену Теслиног трансформатора
Интервју амбасадорке Татјане Цонић за дневни лист Екселсиор
Конференција о Србији у Културном центру Сан Лазаро Конгреса Мексика
Посета савезној држави Сонори
Учешће делегације Србије на Деветом самиту Асоцијације карипских држава у Гватемали
Инаугурисана изложба о Николи Тесли у Пуебли
Посета студената међународних студија на Националном аутономном универзитету Мексика (UNAM) Амбасади Србије у Мексику
Политички дијалог између Србије и Мексика
Održan seminar za nerezidentne ambasadore u Gvatemali
Сарадња са Културним центром „Сан Лазаро“
Посета Амбасади студената из Заморе, Мићоакан
Сарадња Србије и Мексика у мултилатералној области
Посета граду Сан Луис Потосију
Сарадња Србије и Мексика у области миграција
Сарадња са савезном државом Оахака
Посета амбасадора Србије општини Оахака де Хуарес
Универзитетска сарадња са Аутономним универзитетом у Пуебли (BUAP)
Учешће Србије на Осмој конференцији Our Ocean у Панами
Српска сликарка Татјана Поповић награђена у Мексику
Директорка Института за омладину Соноре Ребека Валенсуела у Амбасади Србије
Сарадња дипломатских академија Србије и Мексика
Јачање билатералних односа између Србије и Мексика
Сарадња Србије и Мексика у области туризма
Гвадалахара у бојама српске заставе у част Дана државности Србије
Јачање билатералне сарадње у области пољопривреде
Мексико Сити у бојама српске заставе!
Церемонија осветљења Споменика револуцији у Мексико Ситију бојама српске заставе
Инсталирање мобилне апликације за приступ порталу еУправе
Јачају билатерални односи између Србије и Костарике
Билатерална сарадња између Србије и Гватемале
Saradnja Srbije i Meksika u oblasti migracije
Сарадња са Општином Оахака де Хуарес
СРЕЋНА НОВА 2023!
Javni poziv za podnošenje predloga za dodelu nacionalnih priznanja
Представљање Србије у Павиљону нација у Толуки, главномграду савезне државе Мексико
Говор министра спољних послова Николе Селаковића на седници СБ УН поводом извештаја о раду УНМИК
Свечано отварање изложе „Српски средњовековни манастири на Листи Светске баштине UNESKO” у Толуки, савезна држава Мексико
Помоћник министра спољних послова за билатералну сарадњу амбасадор Владимир Марић на 52. редовном заседању Генералне скупштине Организације америчких држава
Учешће Србије на Светској конференцији UNESCO о културним политикама и одрживом развоју “MONDIACULT 2022”
Учешће КУД „Копаоник“ на Међународном фестивалу латиноамеричког фолклора „Идалго 2022“
Istraživanje o državljanima Republike Srbije koji žive u inostranstvu
Селаковић: Интензивна дипломатска активност у Њујорку, афирмисали смо нашу политику
Обраћање председника Републике Србије Александра Вучића на генералној дебати 77. заседања Генералне скупштине Уједињених нација
Председник Вучић председавао Самитом у оквиру иницијативе Отворени Балкан
Отварање изложбе фотографија о Србији Д. Боснића у Антигви, Гватемала
Виртуелни састанак посвећен јачању економске сарадње између Србије и Ел Салвадора
Историјска посета министра спољних послова Србије Костарики
Селаковић: Интензивирати политички дијалог и сарадњу са Костариком
Министар спољних послова Републике Србије Никола Селаковић са потпредседником Републике Ел Салвадор Феликсом Уљоом
Потписан Споразум о сарадњи у области спората између Србије и Хондураса
Помоћник министра Владимир Марић у званичној посети Мексику
Помоћник министра Владимир Марић у званичној посети Панами
Политичке консултације министарстава спољних послова Србије и Ел Салвадора
У Мексику објављена књига „Отровна огледала“ Милорада Павића
Председник Вучић положио заклетву
Пројекти у области културе између Србије и Мексика
Привредна и трговинска сарадња са савезном државом Халиско
Посета делегације Амбасаде Републике Србије Халиску
Могућности сарадње Србије са Гвадалахаром
Председник Вучић на годишњем састанку Светског економског форума
Радни састанци у МИП Републике Гватемале
Састанак са помоћником министра спољних послова за културну дипломатију Републике Гватемале Ацум Аревало де Москосо
Izložba o srpskim srednjovekovnim manastirima na Listi svetske baštine UNESCO
Jačanje bilateralnih odnosa između Srbije i Gvatemale
Селаковић: Србија активно укључена у сузбијање тероризма, радикализма и екстремизма
Посета Амбасади подсекрeтарке за међународну сарадњу и промоцију у МИП Хондураса, амб. Синди Ларисе Родригес
Пријем поводом формирања Парламентарне групе пријатељства са Србијом
Састанак амбасадорке Татјане Цонић са градским секретаром за културу и туризам Толуке Хорхеом Пуентеом Сепедом
Одлуке о суфинансирању пројеката који доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре као и матичне државе и Срба у региону
Честитка председника и потпредседнице Никарагве
Унапређење сарадње између Србије и Панаме
Србија и Панама - могућност сарадње између градова
Предаја акредитивних писама председнику Панаме Лаурентину Кортисо Коену
Билатерални односи између Србије и Мексика
Видео конференција „Могућности пословања између Мексика и Србије“
Сарадња између Србије и Мексика у области спорта
Свечано конституисање Посланичке групе пријатељства са Србијом у Представничком дому Мексика
Билатерална сарадња са Костариком
Гласање у иностранству
Сарадња са општином Мигел Идалго у области културе
Сусрет министра спољних послова Хондураса Едуардо Енрикеа Реина Гарсије са представницима дипломатског кора
Јача парламентарна сарадња између Србије и Мексика
Сусрет са подсекретарком за спољну трговину у Секретаријату економије Мексика
Управа за сарадњу с дијаспором и Србима у региону Министарства спољних послова расписала је конкурсе за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону и матичне државе и дијаспоре.
Србија посвећена јачању сарадње са Гватемалом
Пријављивање за гласање у иностранству до 12. марта
Знаменитости Мексико Ситија у бојама заставе Републике Србије
Вучић: Славећи Сретење шаљемо поруку да желимо слободну, јаку и модерну Србију
Академска сарадња између Србије и Мексика
Saradnja bratskih gradova Novog Sada i Toluke
Београд добија Центар за четврту индустријску револуцију
Могућности успостављања сарадње са Меридом
Учешће Р. Србије на церемонији инаугурације председнице Републике Хондурас Ирис Ксиомаре Кастро Сармијенто
Jačanje bilateralne saradanje između Srbije i El Salvadora
Предаја акредитивних писама потпредседнику Ел Салвадора Феликсу Уљои
Сарадња између Србије и Ел Салвадора у области спорта
Економска сарадња између Србије и Ел Салвадора
Позив на бесплатну онлајн радионицу
Јачање сарадње и пријатељстава у 2021. години
СРЕЋНИ НОВОГОДИШЊИ И БОЖИЋНИ ПРАЗНИЦИ!
Сусрет са председником ANIERM др Хосе Херардом Тахонар Кастром
Сарадња између Србије и Мексика у области издаваштва
Изванредна година у развоју билатералних односа између Србије и Мексика
Проф. др Јоланда Торес у посети Амбасади
Виртуелни састанак између директора Бео зоо врта С. Алексића и директора "ZooMAT"-а у савезној држави Ћијапас Џ. Миселија
РЕФЕРЕНДУМ: ГЛАСАЊЕ У ИНОСТРАНСТВУ
Vebinar o migracijama između Srbije i Meksika
Saradnja Srbije i Meksika u oblasti očuvanja zanatske tradicije
ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА БИРАЧЕ КОЈИ ИМАЈУ БОРАВИШТЕ У ИНОСТРАНСТВУ О ОСТВАРИВАЊУ БИРАЧКОГ ПРАВА НА РЕПУБЛИЧКОМ РЕФЕРЕНДУМУ
CONECULTA Chiapas о српској изложби у Тукстли Гутјерес
Учешће амбасадора Србије на отвараању Првог међународног фестивала кафе у Ћиапасу
Отварeна изложба „Српски средњовековни манастири на Листи Светске баштине УНЕСКО“ у Тукстли Гутјерес, савезна мексичка државаЋиапас
Могућности за сарадњу Србије са мексичком Савезном државом Оахака
Jača saradnja u oblasti kulture izmedju Srbije i Gvatemale
Unapredjenje bilateralne ekonomske saradnje izmedju Srbije i Meksika
Srbija obeležava Dan primirja u Prvom svetskom ratu 11. novembra, autorski članak ambasadora T. Conić
Важна улога Унеска за очување српске баштине на Космету
Ceremonija predaje kopija akreditivnih pisama amb. Tatjane Conić za El Salvador
Интервју амбасадора Татјане Цонић за ТВ канал Once Noticias
Састанак са министром пољопривреде и руралног развоја Мексика Виктор Мануелом Виљалобос Арамбулом
Сусрет са подсекретаром за Латинску Америку и Карибе у МИП Мексика Максимилијаном Рејес Зуњигом
Србијa и Мексико посвећени унапређењу економске сарадње
Сарадња између Србије и Гватемале у области пољопривреде
Обраћање председника Републике Србије на конференцији Уједињених нација о климатским променама COP26 одржаној у Глазгову
Селаковић пред СБУН: Дијалог и примена постигнутих договора једини прави пут за решавање отворених питања
Одлуке о суфинансирању пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону и матичне државе и дијаспоре
Селаковић за мексичку ТВ о економским успесима Србије и сарадњи са Мексиком
Селаковићу признање почасног госта Гватемала Ситија
Селаковић се састао са председником Гватемале
Селаковић: Изузетно велики потенцијали за сарадњу са Гватемалом
Селаковић: Србија и Гватемала пријатељске и братске државе
Селаковић честитао 200. годишњицу независности земљама Централне Америке
Селаковић: Србија и Гватемала деле и боре се за исте вредности
Селаковић: Велико поштовање Мексика за реформе у Србији, чврста подршка нашем територијалном интегритету и суверенитету
Селаковић разговарао са председником Мексика
Пријатељство, разумевање и међусобна подршка Србије и Мексика
Телефонски разговор председника Вучића са генералним секретаром НАТО
Селаковић у Њујорку са 28 шефова дипломатије о економским успесима Србије и ситуацији на КиМ
Приштина озбиљно угрозила мир и регионалну стабилност
Председница Владе Брнабић на Глобалном Ковид-19 самиту у организацији Беле куће
Kонцерти новосадске групе "Еуфонија" који ће бити организовани у Држави Мексико
Обележавање Дана српског јединства, слободе и националне заставе
Кампања заштите имовинских права Срба у Федерацији БиХ
Председник Вучић примиo акредитивна писма амбасадора који покривају Србију на нерезиденцијалној основи
Селаковић: Изложба „Несврстани свет“ увод у обележавање 60 година Покрета несвртаних земаља
Srbija i Honduras potpisali Memorandum o razumevanju između dva MIP o uspostavljanju mehanizma političkih konsultacija
Predaja akreditivnih pisama predsedniku Hondurasa
Jačanje bilateralnih veza sa Hondurasom
Saradnja Srbije i Hondurasa u ekonomskoj, kulturnoj i akademskoj oblasti
Opredeljenje za jačanje bilateralnih odnosa sa Hondurasom
Обележавање Дана сећања на све страдале и прогнане Србе у оружаној акцији „Олуја“
Parlamentarna saradnja izmedju Srbije i Gvatemale
Ambasador Tatjana Conić predala akreditivna pisma predsedniku Gvatemale Alehandru Djamateiju
Јавни позив за подношење предлога за доделу националних признања за изузетан допринос, резултате и заслуге у области остваривања сарадње и јачања веза матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону
U poseti selu Canton Serbia u Gvatemali
Свечано отварање изложбе „Светска баштина Србије – српски средњевековни манастири на Листи светске баштине УНЕСКО“ у Мексико Ситију
Конкурси за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре и матичне државе и Срба у региону
Председник Вучић: Одлучили смо - наш циљ је ЕУ, али је Кина важан партнер
Србија остварила велики успех у области дигитализације
Сарадња између младих Србије и Мексика
Представљање могућности привредне сарадње између Србије и Мексика
Предаја копија акредитивних писама МИП-у Гватемале Педру Бролу
Селаковић позвао представнике чланица ПНЗ да се у октобру окупе у Београду
Развој билатералних односа између Србије и Мексика у успону
Посета Регионалном свемирском развојном центру и индустријском парку „Пестехе“ у Атлакомулку
Сарадња Србије и Мексика у области спорта
Проширити економску сарадњу са Мексиком
Poseta amb. Tatjane Conić saveznoj državi Ćiapas
Обраћање председника Републике Србије на седници Савета безбедности Уједињених нација
U Ministarstvu spoljnih poslova danas su održane političke konsultacije Srbije i Meksika
Министар Селаковић: Историјско пријатељство и међусобна подршка Србије и Мексика
Онлајн конференција УСДСР о новом дигитализованом начину конкурисања за суфинансирање пројеката
Отворена архивска изложба о историји дипломатских односа између Србије и Мексика
Селаковић: Мексико велики, истински пријатељ Србије
75 година дипломатских односа Србије и Мексика
Министар Селаковић представио нову услугу „е-Конзулат“
Отворена Библиотека у Амбасади Србије у Мексику
Јачање сарадње између Србије и Панаме
Vakcinacija državljana Srbije iz dijaspore 15. maja u Beogradu
Објављивање превода српске поезије у Мексику
Успостављање сарадње у области спорта
Председник Вучић се састао путем видео линка са представницима делегације ММФ
Састанак са регионалним директором Светске здравствене организације за Европу
СЗО оценила импресивним процес имунизације у Србији
Могућности за сарадњу у области унапређења пшенице и кукуруза
Селаковић: Приштина истрајава у кампањи мржње према српском народу
Селаковић: Политички екстремизам Албанаца на КиМ све јачи
Амбасадор Татјана Цонић предала акредитивна писма председнику Костарике Карлосу Алвараду Кесади
Изванредна сарадња дипломатских академија Србије и Мексика
Виртуелни скуп о холокаусту и Праведнима међу народима
Председник Вучић примио акредитивна писма новоименованог амбасадора Сједињених Држава Мексика
Чланак “Vacunacion Covid, el ejemplo serbio” у дневном листу „El Sol de Mexico”
Билатерална сарадња Србије и Хондураса
У посети издавачкој кући “Sexto Piso”
Сусрет посланичких група пријатељства Србије и Мексика
Обележавање Дана сећања на страдале у НАТО агресији
Обележавање Дана сећања на 17. март 2004. године - Погром на Косову и Метохији
Predaja kopije akreditivnih pisama amb. Tatjane Conić u MIP Hondurasa
Republika Srbija u Mesecu Frankofonije
Селаковић: Борба против свих облика криминала приоритет Владе Србије
Одржан први састанак Радне групе за сарадњу са Међународном организацијом Франкофоније
Споразум о културној сарадњи с Мексиком
Ауторски чланак амбасадора Татјане Цонић: "Србија и Мексико за следећих 75"
Митрополит загребачко-љубљански Порфирије изабран за Патријарха српског
Ambasador Tatjana Conić o bilateralnim odnosima sa Meksikom
15. februar - Dan državnosti Republike Srbije
Вучић: Србија спремна за дијалог о КиМ, али неће бити понижавана
Селаковић и Гујон честитали Савиндан
Selaković za Politiku: Godina podmlađivanja srpske diplomatije
Republika Nikaragva odlikovala bivšeg ambasadora Srbije Gorana Mešića
Konkurs za sufinansiranje projekata u oblasti prevodjenja reprezentativnih dela srpske književnosti u inostranstvu u 2021.
Saradnja Narodne banke Srbije i Banke Meksika
Вучић: Србија по расту прва у Европи
Susret sa srpskim državljanima u Kankunu
Svaki Srbin u dijaspori je potencijalni lobista
Селаковић: Ове године нови амбасадори, али циљеви исти
Vučić: Srbija ostaje na kursu pobedničke politike stabilnosti
Inaugurisan Medjunarodni sajam prijateljskih kultura - FICA VIRTUAL 2020
Predsednica Vlade Srbije prva evropska premijerka koja je primila antikovid vakcinu
SAOPŠTENJE MINISTARSTVA SPOLJNIH POSLOVA REPUBLIKE SRBIJE
NAGRADA ZA MAJU NOVAKOVIĆ NA MEĐUNARODNOM FILMSKOM FESTIVALU ICARO, GVATEMALA
NOVI SAD I TOLUKA, BRATIMLJENI GRADOVI
SAOPŠTENJE MINISTARSTVA SPOLJNIH POSLOVA
DESETA KONFERENCIJA NOVINARA I MEDIJA DIJASPORE I SRBA U REGIONU
PREMINUO PATRIJARH SRPSKI IRINEJ
Projekcija srpskog filma na 68. Međunarodnom festivalu u Meksiku
Dan primirja u Prvom Svetskom ratu, 11. novembar
MOLITVA ZA VLADIKU AMFILOHIJA U MANASTIRU SVETE TROJICE U MEKSIKO SITIJU
Sastanak ambasadora R. Srbije Tatjane Conić sa Martom Delgado Perlato, pomoćnicom ministra za multilateralnu saradnju i ljudska prava u meksičkom MIP
AMBASADOR TATJANA CONIĆ U POSETI MEKSIČKOM INSTITUTU "MATIJAS ROMERO"
Prednosti osnivanja i poslovanja kompanija u Srbiji
AMBASADOR R. SRBIJE TATJANA CONIĆ PREDALA AKREDITIVNA PISMA PREDSEDNIKU SJEDINJENIH MEKSIČKIH DRŽAVA ANDRES MANUEL LOPEZ OBRADORU
Obaveštenje o režimu ulaska u uslovima pandemije u zemljama centralne Amerike
Premijera srpske serije "Senke nad Balkanom" u Latinskoj Americi
PONOVLJENI KONKURSI za sufinansiranje projekata
COVID-19 - VAZNO OBAVESTENJE PRILIKOM POVRATKA U R. SRBIJU IZ LA
Korona Virus: Preporuka državljanima Srbije u Inostranstvu
Narodna banka Srbije - Finansijski vodič za povratnike - informisanje
Obeležavanje 5. avgusta - Dana Sećanja na pogrom Srba u Hrvatskoj
Odluke o sufinansiranju projekata
Predaja akreditivnih pisama ambasadora Gorana Mesica, Nikaragva 06.02.2019.
Dopuna zakona o JMBG gradjana
Dopuma zakona o državljanstvu R. Srbije
Konkurs za sufinansiranje projekata - Srbija i dijaspora
ZEMLJOTRES U MEKSIKU, 19.09.2017.
NEOPHODNE INFORMACIJE U VEZI SA PRIRODNIM KATASTROFAMA, septembar 2017
Zoran Djindjic, spomen-obelezje
Obavestenje u vezi nacina prijave biraca za glasanje u inostranstvu
Obavestenje za upis u biracki spisak podataka o tome da ce birac glasati u inostranstvu
Poziv za prijavu potrazivanja po osnovu devizne stednje
Oglas srpski
Izbori 2016
Argumenti R.Srbije o neprihvatljivosti članstva"Kosova" u UNESKO
Uplaćivanje humanitarne pomoći putem PayPal
Гласање држављана Републике Србије у Амбасади Републике Србије у Мексику на предстојећим парламентарним изборима расписаним за 16. март 2014. године
Servis za brze odgovore Kancelarije za saradnju sa dijasporom
Ambasador Goran Mešić predao akreditivna pisma predsedniku Enrikeu Penja Nietu
Nastup srpskog dirigenta Srboljuba Dinića u operskoj kući “Bellas Artes”
Susret MSP I. Mrkića i MIP Nikaragve Samuela Santos Lopeza
Формирање парламентарне Групе пријатељства Мексико-Србија у представничком дому Конгреса Мексика
Susret amb. Gorana Mešića sa direktorom Nacionalnog muzeja kultura Meksika Karlosom Vaskez Olverom
Međunarodna izložba kaligrafije, Beograd
Učešće predstavnika Ministarstva spoljnih poslova Srbije na kursu o spoljnoj politici Meksika na Institutu „Matijas Romero“
Sporazum o stabilizaciji i pridruzivanju Srbije sa EU stupio na snagu 1. septembra
Učešće srpskog dečjeg filma „Skok“ na 18. Međunarodnom filmskom festivalu u Meksiko Sitiju, 6. avgusta 2013. godine
Tekvondo: Bajić osvojila bronzanu medalju
Info o aktivnosti vulkana Popokatepetl
Učešće predstavnika srpskog Ministarstva spoljnih poslova na „Šestom kursu španskog jezika za strane diplomate“ u Meksiko Sitiju
ЕУ: Отварамо преговоре са Србијом
Objavljena knjiga srpskih narodnih priča i bajki u Meksiku
Učenje srpskog jezika na daljinu
Srbija na Sajmu prijateljskih kultura u Meksiko Sitiju
Pomoćnik ministra spoljnih poslova Srbije amb. Miomir Udovički u poseti Meksiku
Poseta vladike Maksima Meksiku
Традиционално Васкршње окупљање у Амбасади Србије у Мексику
Презентација Србије на Форуму европских култура на универзитету Tecnologico de Monterrey, Campus DF
Predavanje o Srbiji na TEC Monterrey, Campus Norte
Objavljen prevod poezije Vaska Pope u Meksiku
Saopštenje za štampu povodom obeležavanja 9 godina od pogroma nad srpskim stanovništvom na KiM
Informacija o obeležavanju 1700 godina od donošenja Milanskog edikta u Republici Srbiji
Gostovanje doktoranta Filipa Brkovića na ITAM-u
Prijem u Ambasadi Republike Srbije u čast srpskog dirigenta Srboljuba Dinića
Arhiva vesti